DRYCKESSTOP, stengods, troligen Tyskland, sent 1600-tal.

Saltglaserat stengods med reliefdekor, svängt handtag, tennlock. H 18,

Sjöfynd med hårt slitage, anlöpningar, korrosion, skador och lagningar.

Alkuperä - Provenienssi

Fynd från tremastade flöjten Jutholmsvraket, Dalarö. Förlist ca 1700. Ur dykaren och upphittaren Sven Johanssons samling.

Lähtöhinta
1 200 SEK