LERKÄRL, 3 st, två från sent 1600-tal.

Trefotsgryta med målad dekor, balusterformat kärl, cylinderformat kärl från 1800-talet. H 11-16.

Sjöfynd med hårt slitage, sprickor, nagg, trefotsgrytan med skadade ben, anlöpningar.

Alkuperä - Provenienssi

Fynd från bla tremastade flöjten Jutholmsvraket, Dalarö. Förlist ca 1700. Ur dykaren och upphittaren Sven Johanssons samling.

Lähtöhinta
1 200 SEK