SITTGRUPP, 6 delar, sengustaviansk stil, 1800/1900-tal.

Soffa med klädd sits och rygg. Skuren dekor. Raka bladhölstrade ben. Armstöden avslutas med karyatider. Skurna hörnrosetter. L 160.
Stolarna med klädd rygg och sits. Raka bladhölstrade ben. Sabelformade bakben. Skuren dekor och hörnrosetter.
Bord med marmorskiva. Skuren dekor, i sargen raka bladhölstrade ben. Kopplade ben. L 85, B 60, H 75.

Bruksslitage. Smärre märken och repor. Färgslitage.

Lähtöhinta
7 000 SEK