MATTA. Old, Kirman, figural, sign. Ca 384 x 303.

Centralt placerad medaljong som, likt resten av mattan, går i blå, brun/röda och vit/beige toner. Urnor i olika modeller och skiftande fågelscener är centrala i mattans mönstring.
Kartuscher och nischer med blom- urn- och vasdekor. Bred huvudbård med dekor likt övriga mattan.

Lättare bruksslitage.

Lähtöhinta
15 000 SEK