PARTI PORSLIN, 6 delar, Qianlong, Kina, 1700-tal.

Tallrikar, två med landskapsdekor i underglasyrblått, diam 22,5, samt två med floral dekor i polykorma emaljfärger, diam 22,7. Djup oktagonal tallrik med floralt motiv i polykroma emaljfärger, diam 22. Kopp med fatt, floraldekor i underglasyrblått, diam fat 16.

Slitage, nagg, sprickor. Två tallrikar med påmålade kantlagningar.

Lähtöhinta
2 000 SEK