TEDOSOR, 2 st, porslin, 1700-tal samt LOCKURNA, porslin, Meissen 1900-tal.

Tedosa troligen Volkstedt, 1700-talets andra del. H 11,5. Tedosa, troligen Wegely, Berlin, 1700-talets mitt. H 10,5. Mindre lockurna Meissen 1900-tal, H 10.

Tedosan från Berlin med senare bemålning. Bägge tedosorna saknar lock, och har smärre nagg.

Lähtöhinta
2 500 SEK