GUNGSTOL, "Grandessa" Lena Larsson. Nässjö Stolfabrik, 1966.

Betsad. Spjälad rygg. Märkt NESTO. Formgiven 1958.

Slitage.

Kirjallisuus

"En bred och tilltalande variant av den under 1950-talet så populära gungstolen. Lena Larsson hade tidigare ritat en modernare pinnstol för Nässjö stolfabrik och gungstolen utvecklade hon på fabriken tillsammans med disponenten John Martins och modellsnickaren Rune Axelsson. I kataloger och annonser omnämndes gungstolen som Grandessa 4 R" (Ur "Svenska Stolar och deras formgivare 1899-2001, Dan Gordan).

Lähtöhinta
1 500 SEK