KISTBORD, omkring år 1800, troligen södra Sverige.

Målat. Parställda skulpterade kolonner. Rikt skuren dekor på fronten. Trären skiva. L 175, B 60, H 77.

Bruksslitage. Maskstunget. Märken och repor. Två senare stödpinnar på insidan av skåpet vid gavlarna. Sprickor.

Lähtöhinta
6 000 SEK