KAFFEKANNA, TEKANNA, CHOKLADKANNA samt GRÄDDKANNA, silver, Johann Seethaler, Tyskland, 1800-talets första hälft.

På fyra fötter med överkragad reliefdekor. Alla kannor utom gräddkannan med handtag i svärtat trä. H 16, 20, 23 resp 26. Vikt 2 100 g.

Bruksslitage, bucklor. Anlupna. Trähandtagen något lösa. Chokladkannans lockknopp något lös.

Lähtöhinta
4 000 SEK
 Piilota
 Näytä lisää

Modern Art & Design 656

485. Wiwen Nilsson, a ring, 18K gold with rock crystal, Lund 1941.
Lähtöhinta
5 000 - 6 000 SEK
Tarjoushistoria
Tämänhetkinen tarjous:
7 000 SEK