279488

STELE, kalksten, troligen forntida och 18-26 dynastin, Egypten 1570-525 f Kr.

Rundat krön, huggen dekor med offrande kvinna framför Guden Thot. Inskription av hieroglyfer. Färgrester. H 18,5. Ställ medföljer.

Slitage, skador, avslag.

Alkuperä - Provenienssi

Professor Vivi Täckholm (1898-1978)

Lähtöhinta
5 000 SEK