BORDSLAMPA samt PIEDESTAL, alabaster, 1900-talets början.

Bordslampa med lökformad kupa uppburen av tre putti. Trepassformad fotsockel. Dekor av vinlöv och druvklasar. H 57. Piedestal med oktagonal fot, rund mitt. H 102.

Slitage. Repor. Smärre nagg och skador. Lampan ej funktionstestad, klippt el.

Lähtöhinta
8 000 SEK