SKÅL, flintgods, Gustavsberg, Wilhelm Kåge samt KANNA, Rörstrand, Hertha Bengtson.

Skål på fot, glaserat flintgods med förgylld dekor. Sign samt dat 1928. Diam 21,5 H 8. Kanna, Hertha Bengtsson. 1950-tal. Sign. H 21.

Mindre bruksslitage. Krakeleringar.

Lähtöhinta
1 500 SEK