KAFFESERVIS, 3 delar, silver, empirestil, troligen Erasmus Lindeström, Stockholm 1902. Totalvikt 1695

Delvis godronnerade, lejontassar. Kaffekanna med svängd pip och svängt svärtat trähandtag avslutat av benknopp. Lockknopp i form av sittande papegoja. Gräddkanna med uppsvängt handtag. Ovalt sockerskring med lockdekor av liggande hund. H 12-23.

Slitage, repor, anlöpningar. En tassfot på kaffekannan med bristning. Nyckel saknas.

Lähtöhinta
8 000 SEK