TESERVIS, 3 delar, porslin, "AR", Arthur Percy, Gefle, 1900-talets andra kvartal.

Bestående av tekanna, gräddkanna samt sockerskål. Den svarta glasyren "Mangania" är ursprungligen framtagen av glasyrkemisten Arvid Nordbye. Tekannans h 12.

Lättare slitage.

Lähtöhinta
1 500 SEK