289720

Prins Eugen

(Ruotsi, 1865-1947)
Prins Eugen
(Ruotsi, 1865-1947)

PRINS EUGEN, olja på pannå, sign o dat 1925.

"Höstdag". 24 x 35.

Smärre ytsmuts, obetydliga skrapmärken.

Alkuperä - Provenienssi

Ursprungligen i C.A. Strandmans (ägare till Fritzes Kungl. Hovbokhandel, Stockholm) samlingar, Stockholm (i gåva direkt av konstnären).
Därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare.

Näyttelyt

Konstakademien, Stockholm, "Mitt bästa konstverk", 1941, kat nr 175 (under titeln "Höstdag, Östergötland").

Kirjallisuus

Bo G. Wennberg, "Mitt bästa konstverk. En konsthistorisk översikt från utställningen 1941 å Kungl. Akademien för de fria konsterna utgiven till förmån för Rädda Barnen", 1942, omnämnd sid 141 samt avbildad helsida sid 139.

Lähtöhinta
15 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS