Fodral i betsad furu med skuren dekor. Urtavla i mässing och metall, märkt Sörren Andersen och Karren Hans Daater. H 198.
Slitage, maskstunget fodral, delvis utbytta delar, smärre lagningar och skador. 2 senare lod och pendel medföljer. Fodralets ena sida saknar skuren dekor. Funktion ej kontrollerad. Nyckel saknas.