BRÄNNVINSSKED, silver, okänd mästare, 1745. Totalvikt 37g.

Vridet skaft med runt skedblad, graverad dekor. L 15.

Slitage, repor, senare gravyr.

Kirjallisuus

Andrén, Erik (red.), Svenskt silversmide: guld- och silverstämplar 1520-1850, [2., utvidgade uppl.], Nordiska museets förl., Stockholm, 2000. s 712.

Lähtöhinta
1 500 SEK