BERNDT PETTERSSON, affisch, offset, "ffffint som snus", 1969. Utgiven av Bo Caverfors Bokförlag.

Komposition med teckensnitt. Bladstorlek 100x70. Oramad.

Politisk konst är en benämning för den typ av konst som ifrågasätter sin samtids politiska förhållanden. Begreppet är inte tidsbestämt men etableras som en konstform vid slutet av 1960-talet. Sextiotalets konstnärliga experimentlusta och avantgardism övergick under 1970-talet till det mer politiskt radikala. En reaktion på världens orättvisor i allmänhet och kring medborgarrättsrörelsen och Vietnamkriget i synnerhet. Konsten förde fram budskap om mänsklig rättvisa och frihet. Affischerna berättar ofta om politiska demonstrationer och kvinnokampen. Kända konstnärer för tiden var Kjartan Slettemark, Channa Bankier, Karin Frostenson och Carl Johan De Geer. Affischerna ansågs vara en demokratisk budbärare som nådde ut till en stor publik. "Att göra tillsammans" och "att göra själv" var nyckelord i tiden. Idag är konstnärer "aktivister" och använder sina verktyg för att protestera mot globalisering, förorening av vår miljö och förespråkar politiska och sociala reformer på en lokal eller en global skala.

Esineen kunto

Smärre slitage, något gulnad, enstaka veck i hörn.

Alkuperä
Galleristen Bo Karlssons samling.
Näyttelyt
Affischen "fffint som snus" ställdes ut på Moderna Museet, 1999, under utställningen "Efter majrevolten".
Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä

MITÄ KULJETUS MAKSAA?

Kotiinkuljetus, asiamiehelle, noutopisteeseemme

Katso mitä kotiinkuljetus maksaa. Kysymyksiä? Klikkaa tästä.

Mahdolliset kujetusvaihtoehdot ja rahtihinnat tälle esineelle.

    EU:n ulkopuolella sijaitseviin maihin lähetettäviin toimituksiin saatetaan lisätä tullimaksu.

    Mahdolliset kujetusvaihtoehdot ja rahtihinnat tälle esineelle.

    Antamallesi osoitteelle ei löydy kuljetusvaihtoehtoja, ota yhteyttä specialdelivery@bukowskis.com niin autamme sinua.

    Täältä voit helposti saada hintatiedot kuljetuksille Suomessa ja Ruotsissa. Suoraan kotiisi, asiamiehelle lähialueellasi tai yhteen muista toimipaikoistamme.

    Joiltakin esineiltä saattaa rahtihinta puuttua. Ota meihin siinä tapauksessa yhteyttä hintatiedot saadaksesi.

    Kaikki hinnat ovat alustavia. Kotiinkuljetus ei ole mahdollista kaikille esineille.

    Kuljetustilaus tehdään voitetun huutokaupan jälkeen Omat sivut -kohdassa.

    Huomaathan, että kotiinkuljetuksen voi tilata vain siihen osoitteeseen, jonka olet antanut laskutusosoitteeksesi, kun maksu suoritetaan Klarnan kautta.

    Ota yhteyttä asiakaspalveluumme

    Olethan yhteydessä asiakaspalveluumme, mikäli sinulla on kysymyksiä liittyen kuljetukseen, maksuun tai muihin asioihin.
    Puhelin
    +358-9-668 91 10
    Lähetä viesti

    Huutokauppa päättyi:
    CET

    Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?
    Pohjoismaiden korkeimmat loppuhinnat meidän kauttamme myytäessä.

    Ota meihin yhteyttä


    Huutokauppa on päättynyt.