Det runda urhuset uppburet på 2 pelare. Svärtad träsockel med dekor av lyra och bladverk. Urtavlan märkt Johann Hertan, in Brünn. Spelverk med 2 melodier. Nyckel och pendel finns. Total H 45.
Glaskupa saknas. Slitage. Repor. Något fläckad. Urtavla med smärre repor.