FÄLLBORD, bl a papier-maché, rokokostil, 1800-talets andra hälft.

Dekor av förgylld växtdekor samt skiva med blomstermåleri och inläggningar i pärlemor. Skiva i bl a papier-maché med konturerad kant. Balusterformat pelarben. Tredelad fot, rund sockel med konturerad kant. L 61, B 53, H 74.

Skador, ställvis kraftiga. Lagningar samt dekor med lagningar. Sprickor. Färgbortfall. Senare kompletterad, förstärkt samt renoverad. Krackeleringar.

Lähtöhinta
2 000 SEK