Oscar Törnå

(Ruotsi, 1842-1894)
Oscar Törnå
(Ruotsi, 1842-1894)

OSCAR TÖRNÅ, olja på duk, sign o dat 1874.

Höstlandskap från Tyskland. 42 x 66.

Uppfodrad duk. Smärre retuscher.

Muut tiedot

Oscar Törnå är en av de stora pionjärerna inom svenskt friluftsmåleri och var en inspirationskälla för bl. a. Carl Fredrik Hill. Katalognumret är utfört i Zons, en gammal stad i Rhein-Kreis Neuss, Tyskland. Det stämningsfulla landskapsmotivet är ett bra exempel på Törnås måleri i brytningspunkten mellan den düsseldorfska traditionen med dess dämpade kolorit och det ljusare franska friluftsmåleri vilket Törnå, tillsammans med Alfred Wahlberg, skulle komma att gå i bräschen för bland svenska konstnärer efter flytten till Frankrike vid mitten av 1870-talet.

Lähtöhinta
10 000 SEK