SKÅP, renässansstil, 1800-talets andra hälft.

Ek. Rikt skuren dekor, 2 dörrpar med hyllinredning. Maskroner i from av putti, lejon samt människoansikten. Dekor av symmetrisk skuret mönster. Överdel med dörrpar, skuren dekor av tre figurer samt stiliserade växter. Underdel med sidor i form av korintiska kolonner. Dörrpar med dekor i form av listverk samt ansiktsmaskroner. Rektangulära ben med lejonmaskroner. Delvis äldre delar. Trärent. Lösa bitar medföljer. L ca 180, B ca 78, H ca 220. Nyckel finns.

Dekor element saknas. Sprickor. Listor saknas. Spikat. Slitage. Smärre skador. Lösa delar. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
15 000 SEK