SKÅP, rokoko, Tyskland, 1700-tal.

Mahogny. Överdel med spröjsade glasdörrar. Uppsvängt krön. Underdel med nedfällbar skrivskiva, delvis med skifferskiva. Fyra underliggande lådor. Förgyllda mässingsbeslag. L 125, B 50, H 247. Nyckel finns.

Omarbetat och kompletterat. Ett bärhandtag saknas. Sprickor och repor. Skifferskivan lös. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
25 000 SEK