SÅSSKÅL MED FAT, silver, Johan Petter Grönvall, Stockholm 1820. Vikt ca 440 gram.

Svängd form, invändigt förgylld, fatet med dekorrand. Diam 13,5-16, h 9.

Slitage, bucklor, repor, stämplad monogrammärkning i botten på skål resp i spegel på fat.

Lähtöhinta
5 000 SEK