321988

VÄGGPENDYL, Claes Berg, Stockholm, gustaviansk, 1700-talets senare del.

Snidat, förgyllt och bronserat foder. Krönande dekor av urnor och kärve, konsolavslutad nederdel med dekor av lagerhängen. H 95 cm. Claes Berg, verksam i Stockholm 1762-84. Nyckel finns.

Renoverat och kompletterat, lagningar. Hänkel till urna saknas. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
8 000 SEK