Carl Fredrik von Breda

(Ruotsi, 1759-1818)
Carl Fredrik von Breda
(Ruotsi, 1759-1818)

CARL FREDRIK VON BREDA, olja på duk, tillskriven.

Johann Michael Fant, domprost. Duk 50 x 34 cm.

Lagningar, repor, skador.

Alkuperä - Provenienssi

Troligen tidigare i Louise Reuterskiölds samlingar, Stockholm.

Kirjallisuus

Emil Hultmark, "Carl Fredrik von Breda", 1915, troligen identisk med målning upptagen i katalogen, kat nr 201, sid 157.

Lähtöhinta
12 000 SEK