PARTI PORSLIN, 5 delar, Kina, 1700-1900-tal.

Två mindre skålfat med dekor av fjärilar och blomster. 1900-tal. Diam ca 15. Tallrikar, 2 st, landskapsdekor i imari-färger. Diam 23. Tallrik av decagonisk form med polykrom landskapsdekor. Diam ca 23.

Skålfaten med slitage. En imaritallrik med lagningar. Decagonala tallriken med spricka. Slitage.

Lähtöhinta
2 000 SEK