SKRIVBORD, s.k. partner's desk, 1900-talets början.

Mahognyfanér, mässingsbeslag. Tre lådor i sarg, skåp med innanförliggande inredning i form av fyra lådor respektive hylllplan. Baksida med blindskåp samt blindlådor. Skrivskiva klädd i vinrött skinn. L 139 B 82 H 81.

Slitage. Skinnet i skrivskivan löst sittande och med bucklor. Fläckar. Nyckel saknas. Avaimet puuttuvat.

Lähtöhinta
2 500 SEK