VÄVNADER, 2 st. olika, signerade AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).

En "Blommor på röd botten", rölakan. Komponerad före 1929, tillverkad efter 1941. 33 x 36 cm. En
"Grodblad, blå", inplock på linnebotten. 29,5 x 41 cm.
Komponerad 1933, tillverkad efter 1941.

Den förra med obetydligt slitage och smuts. Den senare med obetydligt slitage och minimala fläckar.

Lähtöhinta
4 000 SEK