BYRÅ, Sverige, art deco, omkring 1930.

Fanerad i ek med inläggningar i zebrano. Svärtade lister. Lådhandtag i bakelit. Längd 86, djup 45, höjd 81 cm.

Bruksslitage, repor. Nyckel saknas. Avaimet puuttuvat.

Muut tiedot

Jämför Ture Rybergs arbeten för J. E Blomqvist Möbelfabrik i Uppsala vid samma tid.

Lähtöhinta
4 000 SEK