Rokoko

(Ruotsi)
Rokoko
(Ruotsi)

SPEGEL, rokoko, Stockholms hallstämpel, 1700-talets andra hälft.

Rak form, uppsvängt krön med dekor av musselformation, förgylld och bronserad. H 106, B 43.

Slitage. Senare bakstycke samt glas. Anlupet glas. Sliten förgyllning/bronsering. Sprickor.

Lähtöhinta
5 000 SEK