333215

KAKEL TILL KAKELUGN, 1800-talets andra hälft.

Rikt skulpterad, polykrom dekor av blomster och scenerier. Krön med dekor av ymnighetshorn, lagerfeston och kvinnoansikte. B ca 100, h ca 260.

Omfattande skador. Lagningar, delar saknas, slitage. Ej funktionstestad.

Alkuperä - Provenienssi

Byggnad tillhörande Drottningholm slott.

Lähtöhinta
15 000 SEK