Alabaster och mässingsdekor i form av akantusblad, pärlstav, med krönande urna, vit emaljurtavla, visare med markasiter. H 33. Pendel finns. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Slitage. Nagg. Urtavla med märken. En visare med lödning.