PRISKANNA med LOCK, silver, otydl stämplar, möjligen Lettland, omkring 1900. Vikt 1010 g.

"Riga 1201-1901, Ehrenpreis des Rigaer Börsen Domile".
Förgylld invändigt. Bukig form nedtill runt livet. Driven dekor. Minnesgravyr. H 31.

Slitage. Smärre märken och repor. Fläckar.

Lähtöhinta
10 000 SEK