DAMSKRIVBORD, Louis XV-stil, troligen sent 1800-tal.

Mönsterlagd fanér. Rektangulär skiva med infällt skinn, mässingskant. Två lådor i sargen, fyra svängda ben. L 106, b 51, h 77. Nyckel finns.

Hårt slitage, fanérbortfall, lösa bitar och ett beslag från fotavslut medföljer, sprickor, fläckad skiva. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
3 000 SEK