Meissen

(Saksa, 1710-)
Meissen
(Saksa, 1710-)

LJUSSTAKAR, ett par, porslin, nyrokoko, Meissen, Tyskland, 1800-tal.

Skaft i from av kvinna med barn. H ca 32.

Slitage. Fotnagg. Mindre sprickor på ena figurparet. Tillverkningsdefekt. Lagning på ljushållare. En sannolikt andrasortering.

Lähtöhinta
3 000 SEK