BOK, "Penu Proverbiale, thet är ett ymnigt förråd aff allehanda...Swenske Ordseder..." av Christopher Larsson Grubb, Stockholm 1678.

Titelbladet med tryck i svart och rött. Helband av pergament.

Slitage, försättsbladet löst, ej genomgången.

Alkuperä - Provenienssi

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Lähtöhinta
4 000 SEK