Empire

(1810-1840)
Empire
(1810-1840)

KARMSTOLAR, ett par, empire, Danmark, 1800-talets första hälft.

Mahogny, intarsia på ryggbricka i form av karyatid, fast stoppad sits klädd i grön textil. Svängda ben.

Smärre slitage. Märken. Repor. Kantband något löst.

Lähtöhinta
3 500 SEK