BÖCKER OM MEDICIN OCH DÖDEN, 4 vol, bla "Anvisning till...Allmänna Sjukvården...Socken-Apothek.." M. Pontin, Stockholm 1816.

Även bla "Goffres Bandages, Pansements et Appareils", "Tankar om Menniskosjälens tillstånd efter döden" av CMJ Petrelli, Stockholm 1843. Halvfranska skinnband.

Slitage, smärre hörnskada på något band, ej genomgångna.

Alkuperä - Provenienssi

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Lähtöhinta
1 500 SEK