KARMSTOLAR, ett par, samt BORD, omkring 1900-talets mitt.

Rödmålade med kinesiserande dekor. Karmstolar med balusterformad ryggbricka, kulklofötter. Bord med glasskiva, diameter 108, höjd 73 cm.

Bruksslitage, skav, underrede med sprickor, färgbortfall, stötmärken, delvis senare bemålning, en stol med senare klädsel, under bordets skiva saknas det delar som inte har med funktionen att göra, renoverade samt kompletterade.

Alkuperä - Provenienssi

Svenska Lloyd.

Lähtöhinta
5 000 SEK