Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:

LOCK TILL VINBÅL, flintgods, Arthur Percy, Gefle Porslinsfabrik, 1920-tal.

Modell D med lock, dekor av stiliserade blad och girlander i grönt, sepia och blått mot ljusblå fond. Krönande lockknopp i form av kvinna vilande på exotisk frukttrofé. Invändigt signerad. Diam 34.
Vinbålen endast beställningsvara och tillverkad i ett fåtal exemplar. Denna färgställningen mycket sällsynt.

Obetydligt slitage.

Näyttelyt

Modellen utställd på Parisutställingen 1925.

Lähtöhinta
3 000 SEK