Poul Henningsen

(Tanska, 1894-1967)
Poul Henningsen
(Tanska, 1894-1967)

GOLVLAMPA, "PH-80", Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Vita skärmar med röd toppreflektor, förkromat skaft. Rund svart fot. Etikettmärkt. H ca 130.

Ej funktionstestad. Repor, märken. Bruksslitage.

Lähtöhinta
3 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet