Quartz, aluminium och stål, , grön urtavla, index med vita punkter, safirglas, modell AL12001. Svart läderband i original. Box och ytterkartonger finns.
Slitage. Repor. Ej funktionstestad. Slitage.
Inköpt på Alessi Showroom, Stockholm, 2008.