371898

KANDELABRAR, ett par, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.

Förgylld brons med rik växtornamentik. Svängda bladornerade ljusarmar. Balusterformade skaft uppburen av putti på triangulär fot. H 69.

En avslagen ljuspipa i gänga. Ljusarmar aningen lösa. Smärre hål/spricka. Anlupet. Slitage. Ljusarm något skev. Båda saknar de centrala ljuspipornas proppar.

Lähtöhinta
10 000 SEK