URNOR med LOCK, 2 st, fajans, Delft Holland, 1800- respektive 1900-tal.

Balusterformade. Den äldre med dekor av blomrankor, på oktagonal fot. Locket med dekor av fågel, bär signatur undertill. Höjd 42 cm. Yngre urna med dekor av blommor, reserver med motiv av väderkvarnar. Lockknopp i form av lejon. Höjd 47 cm.

Den äldre med ej tillhörande lock, lagningar, krackelyr, nagg.

Lähtöhinta
1 500 SEK