FÅTÖLJ, "401", Alvar Aalto, Artek, Finland. Modellen formgiven 1947.
Målad. Fast stoppad rygg och sits. Stomme av böjträ. Stämplad "Design Aalto, Made in Finland".
Senare målning. Senare klädsel med hål och slitage.
Lue lisää