Röd botten med polykrom medaljong, hörnornament, palmetter, blom- och växtslingor. Mörkblå huvudbård med palmett- och blomranka. Yttre sekundärbården med inskription.
Ställvis något slitage, obetydligt smutsig och fläckar, ställvis något fälld, obetydliga malskador.