383158

TENNFÖREMÅL, 2 delar, bla Mathias Norling, Jönköping, 1848.

Behållare möjligen mått, lätt konformad med svärtat, svarvat trähandtag, trestämplad. Tumlare, tenn, botten med medaljong med lagerkrans och porträttprofil av Karl XIV Johan, diameter 6cm, ej stämplad, 1800-talets första hälft.

Slitage. Bucklor. Repor.

Lähtöhinta
1 500 SEK