Empire

(1810-1840)
Empire
(1810-1840)

SEKRETÄR, empire, omkring 1800-talets mitt.

Mahongyfanér med runda lagerblads beslag i mässing. Nedfällbar skrivklaff med inredning. 3 lådor i front. Bredd 88, djup 45, höjd ca 118 c.

Slitage. Sprickor. Smärre skador, bla en lös dörr i inredningen. Nyckel saknas. Avaimet puuttuvat.

Lähtöhinta
3 000 SEK