BUCKELFAT, mässing, orientaliskt, 1800/1900-tal.

Rund, dekor i form av textslingor med orientalisk text samt centrumbild av lejon med svärd. Lackerad. Diameter 46 cm. Två uppfästningshål på kanten.

Slitage. Troligen senare lackerat. Bucklor. Ögla på baksida saknas.

Lähtöhinta
1 500 SEK